FETÖ karargahını görüntüleyen CNN TÜRK’e saldırı! Dışişleri’nden açıklama

CNN TÜRK Washington temsilcisi Yunus Paksoy, Pensilvanya’da FETÖ karargahının orda yayın yaptığı esnada saldırıya uğradı. Araba üzerine sürülen Yunus Paksoy’un kamerasına vuruldu.

PAKSOY’A SALDIRI

CNN TÜRK Washington temsilcisi Yunus Paksoy, “Bir 10 – 15 dakikadır sürekli gelip taciz ediyorlar. Kimsin ne yapıyorsun, fotoğraf çekmek istiyorlar. Buradan sürekli araç giriş çıkışı oluyor. FETÖ’nün yaşadığı ama kaçırıldığının iddia edildiği yer girişi burası. Buradan giriş çıkış yapılıyor. Biraz önce gelip giden biri vardı. Sonra Almanca konuştu. Sürekli burada taciz olayı oluyor” açıklamasında bulundu.

SUV tipi aracını önce Paksoy’un üzerine sürdüğü görülen saldırganın daha sonra araçtan inerek Paksoy’a fiziki müdahalede bulunduğu, saldırı nedeniyle cihazlar yere düşerken, canlı yayının da kesildiği görüldü.

“GÖZLÜĞÜM VE TELEFONUM UÇTU, SALDIRIYA UĞRADIM”

Daha sonra tekrar yayına bağlanan Paksoy nefes nefese olayı anlatarak, “Gözlüğüm ve telefonum uçtu, saldırıya uğradım. Gömleğim yırtıldı. Şu an aracıma girdim, polisi aradım, birazdan burada olacaklar, şikayetçi olacağım. Ne olursa olsun burada kimseye dokunma hakkınız yok.” ifadelerini kullandı.

YUNUS PAKSOY’DAN ‘İYİYİM’ MESAJI

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Yunus Paksoy, durumunun iyi olduğunu bildirerek gerekli kanıtları ABD’li güvenlik güçlerine sunduğunu ifade etti. Paksoy ayrıca konuyla ilgilenen çeşitli kişi ve kuruluşlara da teşekkür etti.

Yunus Paksoy’un mesajı şöyle: “Fetullahçı teröristin Pensilvanya’daki saldırısı sonrası durumum iyi. Hemen ulaşarak geçmiş olsun dileklerini ileten İletişim Başkanımız Sn. Fahrettin Altun’a, New York Başkonsolosumuz Sn. Reyhan Özgür’e, Dışişleri Bakanlığımıza ve Demirören Medya TV Grup Başkanımız Sn. Murat Yancı’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Konuyla ilgili Pensilvanya Eyalet Polisi’ne ifade verdim ve gerekli kanıtları ilettim. Hem devletimiz hem de kanalımız konunun sonuna kadar takipçisi olunacağını bildirdi.”

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SALDIRIYI KINADI

Dışişleri Bakanlığı, CNN Türk’ün Washington muhabiri Yunus Paksoy’un Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) hakkında yaptığı yayın sırasında saldırıya uğramasını kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “CNN Türk TV kanalının Washington muhabiri Yunus Paksoy’un FETÖ hakkında yaptığı yayın sırasında uğradığı saldırıyı kınıyoruz.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, saldırıyı gerçekleştiren ve azmettiren kişilerin hukuk önünde hesap vermeleri için ABD makamları nezdinde gerekli girişimlerin yapıldığı bildirildi.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yaşadığı Pensilvanya’daki çiftliğin önünde canlı yayın yapan CNN Türk ABD Temsilcisi Yunus Paksoy’a saldıran kişinin “Mavi” kategoride aranan firari FETÖ’cü Ahmet Can olduğu ortaya çıktı.

Avukat olan ve FETÖ’nün “yargıdan sorumlu imamı” olduğu bildirilen Ahmet Can’ın FETÖ elebaşı Gülen’in talimatıyla Türkiye’de yargı organlarında bulunan elemanlarına talimat vererek davaların sonucunu etkilediği tespit edilmişti.

İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN’DAN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

Altun, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Gazetecilik mesleğini icra ederken bir FETÖ mensubu tarafından saldırıya uğrayan CNN Türk ve Hürriyet ABD Temsilcisi Yunus Paksoy’a en samimi geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” ifadelerini kullandı.

Maruz kaldığı “alçak saldırı” sonrası Paksoy ile görüştüğünü bildiren Altun, “İlgili makamlarımızca bu meselenin takipçisi olacağımızdan ve bu alçakça saldırıya karışanların hak ettiği cezayı alması için ABD’li merciler nezdinde her türlü adımı atacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” açıklamasında bulundu.

Dünyanın neresinde olursa olsun Türkiye düşmanı teröristlerle mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayan Altun, “hakikatperver” gazetecilere bu mücadeleye omuz verdikleri için şükran borçlu olduklarını kaydetti.

UMED SALDIRIYI KINADI

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED), “Yunus Paksoy’a yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği olarak Yunus Paksoy’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, durumun takipçisi olacağımızı buradan ilan etmek istiyoruz. Teröristlerle her platformda mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

 

KAYNAK: AA, CNN TÜRK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x